Ana Sayfa » Atatürk'ün Söyledikleri » Meclisin Niteliği

Meclisin Niteliği

Yazar: Nurettin Demiral
52 Görüntülenme

Türkiye Büyük Millet Meclisi Hükûmeti ulusaldır; tamamiyle gerçekçidir. Hayal ürünü ülküler ardında, o ülkülere eriştirmek düşüyle ulusu kayalara çarparak, bataklıklara batırarak, sonunda kurban ederek yok etmek gibi cinayetlerden sakınan bir hükûmettir. Türkiye Büyük Millet Meclisinin bütün programlarının temeli şu iki ilkeye dayanır: tam bağımsızlık, tam ulusal egemenlik.

***

Türkiye Büyük Millet Meclisi, yasama ve yürütme güçlerini kendinde toplamış ve ulus ve ülkenin yazgısını eylemli olarak ele almıştır. Yani hükûmet kendisidir.

Ocak 1921, Atatürk’ün Söylev ve Demeçleri, Cilt II


Dünya tarihinde bir Cengiz, bir Selçuk, bir Osmanlı Devleti kuran ve bunların hepsini olup bitenlerle deneyen Türk ulusu bu kez kendi adı ve sanını taşıyan bir devlet kurarak bütün felaketler karşısında tüm yetenek ve gücüyle yer almıştır. Ulus kendi yazgısını doğrudan doğruya eline almış ve ulusal “saltanatını” ve egemenliğini bir kişiyle değil bütün halkın seçtiği vekillerden oluşan bir yüksek meclisle temsil ettirmiştir. İşte o meclis yüce meclisinizdir. Türkiye Büyük Millet Meclisidir. Ulusun “saltanat” ve egemenlik makamı yalnız ve ancak Türkiye Büyük Millet Meclisidir; ve bu egemenlik makamının hükûmetine Türkiye Büyük Millet Meclisi derler. Bundan başka bir “saltanat” makamı, bundan başka bir hükûmet kurulu yoktur.

Kasım 1922, Atatürk’ün Söylev ve Demeçleri, Cilt I